Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Wolności i Solidarności Odznaka Honorowa Działacza Opozycji lub Osoby Represjonowanej Złota Odznaka za Zasługi Konfederacji Polski Niepodległej Solidarność - KPN

Wyszukiwarka Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu
Miejsce spoczynku Jacka Jerza na mapie wyszukiwarki Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Odwiedź i zapal znicz lub dzięki interaktywnej wyszukiwarce zrób to wirtualnie...
Wikipedia - Jacek Jerz
Strona polskiej Wikipedii poświęcona Jackowi Jerzowi. Kopia (PDF)
Encyklopedia Solidarności - Antoni Jacek Jerz
Biogram w internetowej wersji Encyklopedii Solidarności. Hasło ukazało się drukiem w tomie I. Zawiera niestety liczne błędy, m.in. brak informacji, że był współzałożycielem radomskiej "S", błędną datę rozpoczęcia działalności oraz datę zwolnienia z internowania, i in. Kopia (PDF)
Prezydent.pl - Nadanie Orderów Odrodzenia Polski
Strona Prezydenta RP - nadanie orderów Polonia Restituta w 25. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Jacek Jerz został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Kopia (PDF)
IPN - Krzyż Wolności i Solidarności - Biogram
Biogram Jacka Jerza na liście osób odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności. Kopia (PDF)
IPN - Nadanie Krzyży Wolności i Solidarności
Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności w dniu 25.06.2016 r., w 40. rocznicę wydarzeń Radomskiego Czerwca '76. Jacek Jerz został odznaczony pośmietnie. Kopia (PDF)
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - Biogram
Biogram Jacka Jerza na liście ofiar śmiertelnych stanu wojennego w portalu internetowym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie. Kopia (PDF)
Sejm i Senat RP - Uczczenie pamięci ofiar stanu wojennego
Sprawozdanie stenograficzne z uroczystego spotkania posłów i senatorów RP poświęconego uczczeniu pamięci ofiar stanu wojennego. Zawiera listę ofiar śmiertelnych, w tym nazwisko Jacka Jerza. Kopia (PDF)
Apel Pamięci - 40. rocznica radomskiego Czerwca '76
Nazwisko Jacka Jerza jest corocznie odczytywane w uroczystym Apelu Pamięci Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskeigo, w obecności najwyższych władz RP. Kopia fragmentów nagrania
IPN - Polskie Miesiące - Grudzień 1981 - Baza Internowanych
Karta dotycząca Jacka Jerza w Bazie Internowanych portalu edukacyjnego "Polskie Miesiące" Instytutu Pamięci Narodowej. Kopia (PDF)
IPN - Polskie Miesiące - Grudzień 1981 - Milczący Świadkowie
Karta poświęcona Jackowi Jerzowi w dziale "Milczący Świadkowie" (ofiary śmiertelne stanu wojennego) w portalu edukacyjnym "Polskie Miesiące" Instytutu Pamięci Narodowej. Kopia (PDF)
IPN - 13grudnia81.pl - Wprowadzenie - Łukasz Kamiński
Artykuł Łukasza Kamińskiego (wówczas Prezesa IPN) na temat śmiertelnych ofiar stanu wojennego. Śmierć Jacka Jerza zakwalifikowano do mordów skrytobójczych SB. Ten sam artykuł opublikowany został również wPolityce.pl. Kopia IPN / Kopia wPolityce
IPN - Grudzień 1981 - Wykaz osób internowanych
Alfabetyczny wykaz internowanych w stanie wojennym, kopia akt IPN Po 161/1. Zawiera nazwiska, okres internowania, datę urodzenia oraz imiona rodziców. Informacje nt. Jacka Jerza zawarte są na karcie 47, poz. 2954.
IPN - Wystawa 'Ofiary Stanu Wojennego'
Plenerowa wystawa w formie tablic-biogramów każdej z ofiar, wśród nich Jacka Jerza. Otwarta 12.12.2006 r. na Placu Zamkowym w Warszawie, cyklicznie prezentowana w kolejnych miastach Polski. Kopia (PDF)
IPN - Biuletyn Informacji Publicznej: Jacek Jerz
Katalog osób rozpracowywanych IPN - wykaz części spraw operacyjnego rozpracowania i postępowań karnych prowadzonych przeciwko J. Jerzowi w związku z jego działalnością w "S", KPN i KOWzP. Kopia (PDF)
Jacek Jerz - bohater radomskiej "Solidarności"
Artykuł Zarządu Regionu NSZZ "S" Ziemia Radomska opublikowany w 35. rocznicę śmierci Jacka Jerza. Artykuł ukazał się również drukiem w Biuletynie radomskiej "Solidarności" w I kw. 2018 r. Kopia (PDF)
Wszechnica NSZZ "Solidarność" - Plan Stabilizacji Gospodarki
Skan oryginalnego wniosku przedstawiającego Plan Stabilizacji Gospodarczej na I Krajowym Zjeździe NSZZ "S" przez J. Jerza. Na ostatniej stronie dokumentu znajduje się odręczny podpis Jacka Jerza.
Stowarzyszenie 13grudnia - Lista ofiar stanu wojennego
Obszerna i szczegółowa lista śmiertelnych ofiar stanu wojennego w portalu Stowarzyszenia 13grudnia. Dostępne są również dwie wersje graficzne w formacie PDF do łatwego rozpowszechniania: wersja 1 | wersja 2
Miesięcznik Szturm! - Jacek Jerz...
Artykuł na temat działalności i okoliczności śmierci Jacka Jerza autorstwa Patryka Płokity zamieszczony w miesięczniku Szturm! wydawanym przez środowiska narodowo-radykalne. Kopia (PDF)
Polskie Radio - Stan wojenny - Jacek Jerz
Biogram Jacka Jerza w galerii biogramów ofiar stanu wojennego w portalu Polskiego Radia. Kopia (PDF)
Radio Plus - Historia pierwszego krzyża katyńskiego
Wspomnienia Dariusza Żytnickiego (działacza KPN, dyrektora II L.O. w Radomiu) w wersji audio o ustawieniu krzyża katyńskiego w głównej alei cmentarza rzymskokatolickiego z inicjatywy Jacka Jerza. Alternatywny link
Wyborcza.pl - Tajemnica katyńskiego krzyża. Postawili go w nocy, przetrwał do końca PRL
Historia ustawienia z inicjatywy Jacka Jerza radomskiego Krzyża Katyńskiego - jedynego w Polsce, który przetrwał aż do końca PRL.
Wspomnienie Romualda Szeremietiewa o Jacku Jerzu
Komentarz Romualda Szeremietiewa nt. Jacka Jerza na forum dyskusyjnym portalu Prawica.Net. Kopia z Internet Archives (treść oryginalna nie jest już dostępna). Kopia strony
Puls Polonii - Prawdziwi Solidarnościowcy
Wywiad ze Stanisławem Zdziechem, działaczem NSZZ "Solidarność" z Szydłowca (obecnie na emigracji w Australii), m.in. o zamachu na jego życie oraz zamordowaniu Jacka Jerza. Kopia (PDF)
Wikipedia - Komitety Obrony Więzionych za Przekonania
Strona Wikipedii na temat Komitetów Obrony Więzionych za Przekonania (KOWzP), zawiera również informacje nt. Jacka Jerza.
Kwidzyn. W niewoli brata mego... Stan wojenny
Książka autorstwa B. Gołąba i W. Kałudzińskiego o krwawej pacyfikacji przez ZOMO obozu internowania w Kwidzynie w dniu 14.08.1982 r. Nazwisko Jacka Jerza znajduje się na liście najciężej poszkodowanych (str. 381, poz. 41). Alternatywny link
Radom.pl - Znane osoby związane z Radomiem: Jacek Jerz
Biogram Jacka Jerza na liście znanych radomian oficjalnego portalu internetowego Urzędu Miejskiego w Radomiu. Kopia (PDF)
Echo Dnia - Film o Jacku Jerzu, legendzie Solidarności
Artykuł z 2007 r. zapowiadający telewizyjną premierę filmu Jerzego Morawskiego z cyklu "Nieznani sprawcy" na temat śmierci Jacka Jerza. Kopia (PDF)
Echo Dnia - Powstaje film o Jacku Jerzu
Artykuł z lipca 2007 r. informujący o pracach nad filmem dokumentalnym TVP na temat okoliczności śmierci Jacka Jerza. Kopia (PDF)
Wspomnienia działacza KPN Janusza Fatygi
Zawierają informację (str. 210) o ciężkim pobiciu Jacka Jerza (mylnie podano że z Lublina, poprawne dane są w przypisie biograficznym na dole strony) podczas krwawej pacyfikacji więzienia w Kwidzynie. Kopia (PDF)
Mirosław Lewandowski - ROPCiO i KPN 1977-1981
Rozmowa ze współautorem książki "Prześladowani, wyszydzani, zapomniani... Niepokonani. ROPCiO i KPN 1977-1981". Autor wspomina o represjach i skrytobójstwach działaczy KPN, w tym Jacka Jerza. Kopia (PDF)
IPN - Polskie Miesiące - Sierpień '80 - Regiony "S" - Radom
Artykuł w portalu IPN "Polskie Miesiące" opisujący skrótowo powstanie i działalność NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska w latach 1980-81. Kopia (PDF)
Encyklopedia KPN - KOWzP w Radomiu
Wpis Encyklopedii KPN dotyczący działalności Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania w Radomiu, w tym informacje nt. Jacka Jerza. Kopia (PDF)
Encyklopedia KPN - Działacze Obszaru I
Encyklopedia KPN - biogramy działaczy Obszaru I KPN, w tym biogram Jacka Jerza. Kopia (PDF)
Encyklopedia KPN - Historia Obszaru I
Encyklopedia KPN - historia Obszaru I (w tym Okręgu Radomskiego) w latach 1980-1981, zawiera informacje na temat działalności Jacka Jerza w KPN i KOWzP. Kopia (PDF)
Encyklopedia Solidarności - Pisma - Rota
Jeden z numerów pisma radomskiego Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania "Rota", współredagowanego przez Jacka Jerza.
Fundacja "Łączka" - Żołnierze Niezłomni
Artykuł Stanisława Płużańskiego "Bestie / Władysław Ciastoń" o serii śmierci w wyniku działania "nieznanych sprawców" w czasach rządów w SB Ciastonia i Kiszczaka, w tym o śmierci Jacka Jerza. Kopia (PDF)
SuperExpress: Tadeusz Płużański Nie zapomnimy o Ciastoniu
Wywiad z Tadeuszem Płużańskim, wspomina serię "przypadkowych" zgonów działaczy niepodległościowych w czasach SB pod rządami Ciastonia i Kiszczaka, w tym śmierć Jacka Jerza. Kopia (PDF)
Informator MSW o delegatach na I Krajowy Zjazd NSZZ "S"
Wewnętrzny informator MSW o delegatach na I Krajowy Zjazd NSZZ "Solidarność". Część poświęcona delegatom Ziemi Radomskiej, zawiera biogram Jacka Jerza.
TVN24 - Ofiary Stanu Wojennego
Lista ofiar stanu wojennego i opis okoliczności ich śmierci - w rozdziale "Skrytobójstwa" zawiera informację na temat śmierci Jacka Jerza.
Facebook - RazProzą.pl
Wpis i dyskusja na temat działalności i śmierci Jacka Jerza na facebookowym fanpage'u "Raz Prozą Raz Rymem Walczymy z Komunistycznym Reżimem" (RazProza.pl). Kopia (PDF)
Salon24 - Blog Aleksandra Ściosa
Wpis "Lista osób zamordowanych przez komunistów w latach 1981-1989", zawiera krótkie biogramy ofiar, w tym Jacka Jerza (na stronie 2).
Martial Law - Silent Witnesses - Education Portal of IPN
Anglojęzyczna wersja portalu IPN "13grudnia81.pl" zawierająca karty poświęcone ofiarom stanu wojennego. Niestety, IPN-owi brakuje chyba tłumaczy gdyż strony zawierają jedynie informacje o wieku i zdjęcia.
Oświadczenie posła Jana Rejczaka dot. ulicy Jacka Jerza
Stenogram z oświadczenia poselskiego posła Jana Rejczaka z 2001 r. dotyczącego m.in. skandalicznej zmiany przez SLD ulicy Jacka Jerza na Gwardii Ludowej. Kopia (PDF)
Telewizja Dami - 36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
Relacja z przemówienia Andrzeja Sobieraja w Radomiu w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, wyemitowana w Teledzienniku TV Dami 13.12.2017 r. W przemówieniu wspominana jest postać Jacka Jerza.
Wyborcza.pl - Ulica Jacka Jerza pojawia się i znika
Artykuł Gazety Wyborczej z 2002 r. o akcji Ligi Republikańskiej w celu przywrócenia w Radomiu ulicy Jacka Jerza po skandalicznej zmianie jej nazwy na Gwardii Ludowej przez radomską SLD. Kopia (PDF)
Wyborcza.pl - Na pamiątkę Jacka Jerza
Artykuł Gazety Wyborczej z 2003 r. o wmurowaniu z inicjatywy radomskich radnych na ulicy Rodziny Winczewskich tablicy przypominającej, że jej patronem był śp. Jacek Jerz. Kopia (PDF)
Blisko Polski - Jacek Jerz
Strona poświęcona Jackowi Jerzowi w portalu Fundacji Blisko Polski
Techpedia - Ofiary stanu wojennego - Jacek Jerz
Karta Jacka Jerza na liście ofiar stanu wojennego portalu Techpedia.pl
Gazeta Obywatelska - Nieznani Sprawcy
Artykuł omawia kilkadziesiąt przypadków niewyjaśnionych śmierci działaczy opozycji po stanie wojennym, w tym śmierć Jacka Jerza.
Wyborcza.pl - Ofiary stanu wojennego - Jacek Jerz
Notka biograficzna Jacka Jerza w galerii Wyborczej.pl poświęconej ofiarom stanu wojennego. Lakoniczna, informacje w większości drugoplanowe, kilka błędów rzeczowych.
Solidarni 2010 - Ofiary stanu wojennego
Lista ofiar stanu wojennego w portalu Stowarzyszenia Solidarni 2010, zawiera biogram Jacka Jerza.
Polish Youth Association - Ofiary stanu wojennego
Lista ofiar stanu wojennego w portalu Polish Youth Association Partiae Fidelis (stowarzyszenie polskiej młodzieży emigracyjnej), zawiera biogram Jacka Jerza.
Barykada - Drukarnia Polowa im. Jacka Jerza
Zachowane w zbiorach Ośrodka KARTA numery pisma Barykada wydawanego przez nazwaną na cześć śp. J. Jerza podziemną Drukarnię Polową im. Jacka Jerza działającą w Pionkach w latach 1983-1989.
Radomska Oficyna Wydawnicza im. Jacka Jerza
Reaktywowana w połowie lat '80 radomska KPN utworzyła ROW im. Jacka Jerza prowadzącą całość jej działalności poligraficznej i wydawniczej. Kilka pozycji dostępnych jest w zbiorach Radomskiej Biblioteki Cyfrowej.
Starostwo Radomskie - Pamięci Jacka Jerza
Relacja ze spotkania upamiętniającego Jacka Jerza zorganizowanego w 37. rocznicę jego śmierci pod patronatem Starosty Radomskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu Kopia (PDF)
GOSC.PL - Pamięci Jacka Jerza | Galeria zdjęć
Relacja oraz galeria zdjęć ze spotkania upamiętniającego Jacka Jerza zorganizowanego w 37. rocznicę jego śmierci pod patronatem Starosty Radomskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu. Kopia (PDF)
Echo Dnia - Spotkanie poświęcone pamięci Jacka Jerza
Relacja ze spotkania upamiętniającego Jacka Jerza zorganizowanego w 37. rocznicę jego śmierci pod patronatem Starosty Radomskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu. Kopia (PDF)
Retropedia Radomia - Pomnik Katyński
Strona Retropedii Radomia dotycząca Pomnika Katyńskiego oraz jego poprzednika - brzozowego Krzyża Katyńskiego ustawionego tam dekadę wcześniej przez radomską KPN z inicjatywy Jacka Jerza. Kopia (PDF)



INNE POLECANE STRONY
Związek Piłsudczyków Radom
Strona internetowa Stowarzyszenia "Związek Piłsudczyków Radom", zrzeszającego środowisko osób, które tworzyły radomski nurt antykomunistyczny i Konfederację Polski Niepodległej.
Związek Piłsudczyków Radom - Facebook
Fanpage Stowarzyszenia "Związek Piłsudczyków Radom", zrzeszającego środowisko osób, które tworzyły radomski nurt antykomunistyczny i Konfederację Polski Niepodległej.
Dokumentalny Radom
Witryna poświęcona radomskiej historii - tej znanej i tej zapomnianej.